Dňa 28.11. sme sa zúčastnili workshopu s názvom Tajné šifry a symboly v bývalej Elektrárni v Piešťanoch. Pani sprievodkyňa žiakom najskôr vo vedeckom brlohu vysvetlila, čo sú to vlastne symboly a kedy a ako sa nimi dorozumievame. Žiaci pochopili, že symboly slúžia na to, aby sme porozumeli rôznym označeniam, príkazom a grafickým informáciam na výrobkoch, v budovách, či v elektronických zariadeniach. Hlavnou úlohou žiakov bolo nájsť tabuľky so symbolmi a značkami, ktoré boli poukrývané po celej budove. Žiaci ich všetky postupne odhalili a pri tom objavili rôzne zákutia starej elektrárne, ktorá od r. 1906 slúžila na výrobu a distribúciu elektrickej energie pre oblasť Piešťan vďaka diesel generátorom. S úžasom sme si so žiakmi prezreli staré generátory, izolátory, transofmátory a elektrické skrine s pôvodnými meradlami elektrického napätia. Sprievodkyňa nás cez bývalú rozvodňu elektriny previedla až do miestnosti Nikola Tesly, kde sa žiaci dozvedeli veľmi zaujímavú vec, že elektrická energia sa dá prenášať bezkontaktne pomocou magnetického poľa. Videli sme napríklad levitujúcu žiarovku, či rozsvietenú neónku len s pomocou plazmovej gule. Nakoniec sme našu púť Elektrárňou zakončili opäť vo vedeckom brlohu, kde naši žiaci dostali za úlohu nakresliť svetlom na špeciálnom plátne symbol vesmíru a symbol toho, čo majú radi. S našimi žiakmi sme sa zhodli na tom, že Elektráreň radi navštívime opäť na inom zaujímavom workshope.
Novinky
Workshop v Elektrárni v Piešťanoch
- 9
Bábkové divadlo Biela Rybka
Dňa 27.11. sa v našej škole konalo bábkové divadlo Biela Rybka v podaní divadla TUŠ. Bábková inscenácia vznikla na motívy knihy Marianny Čaučíkovej BIELA RYBKA. Príbeh z rieky približuje Bielu rybku, ktorá sa vyliahla z vajíčka a nestála nad ňou mama ani ocko. Bola sama. Stretávala vodných živočíchov, ktorí jej hovorili o zázračnej bytosti menom MAMA. Biela rybka ju hľadala všade. V škole sa jej posmievali, že nemá rodinu. Cítila sa osamelo. Raz sa v triede zjavili on a ona. Vôbec sa na ňu nepodobali. Vzali ju domov a ukázali jej, čo je to láska. Okrem tejto krásnej témy, sa v rozprávke rieši aj priateľstvo. Lydke pri jej hľadaní pomáhali kamaráti. Preto sa nikdy nevzdala. Každý na nej zanechal svoj otlačok. Divadielko touto cestou priblížilo žiakom aj environmentálnu tému - znečisťovanie vody.
Vedecká konferencia v škôlke
Dňa 24.11. sa naši žiaci zmenili na profesorov a docentov prírodných vied a spolu za účasti malej vedeckej obci - škôlkarov sa pustili do rôznych chemických a fyzikálnych pokusov. Pani riaditeľka Editka žiakom objasnila a pútavým spôsobom predviedla kyslosť a zásaditosť látok, rozpustnosť látok vo vode, ako funguje statická elektrina a čo sa stane s horiacou sviečkou, keď ju zakryjeme pohárom. Okrem pokusov si deti preverili svoje vedomosti z matematiky, geometrie, stereometrie a Slovenského jazyka. Po skončení konferencie čakal na našich žiakov vedomostný kvíz, programovacia myš, hlavolamy, ale aj kopa hračiek, s ktorými sa naši žiaci spolu so škôlkarmi veľmi radi pohrali a pripomenuli si tak bezstarostné časy, keď ešte nesedeli v školských laviciach. Nakoniec si žiaci vyžrebovali z tajomnej krabice svoj darček a potom sme sa už museli vrátiť naspäť do našich školských lavíc, kde nás čakali ďalšie úlohy. Ďakujeme pani riaditeľke, že našim žiakom pripravila zábavné a poučné dopoludnie, počas ktorého si žiaci ani neuvedomili čo všetko nové sa dozvedeli vďaka zážitkovému učeniu.
6
Skúmanie pôdy na hodine
Hlina, to nie je iba blato, špina, či kamienky. Presvedčili sme sa dnes o tom na hodine Prvouky s našimi druhákmi. Žiaci si do školy priniesli tri rôzne vzorky pôdy a počas hodiny sme s pomocou lupy a paličiek sledovali, čo všetko pôda v sebe ukrýva. Pozorovaním sme zistili, že každá vzorka pôdy sa líšila nielen farbou, konzistenciou, ale aj obsahom. Niektoré vzorky v sebe skrývali dokonca larvy, chrobáčiky, lienku, mach, odumreté korienky, či stonky rastlín. V niektorých vzorkách bolo na prvý pohľad vidieť množstvo kamienkov. Niektoré boli ílovitejšie a iné jemnejšie. Dozvedeli sme sa, že v rôznych oblastiach (les, pole, záhrada, obec) má pôda odlišné vlastnosti a vzhľad, ktoré závisia od miesta, kde sa pôda nachádza.
Divadielko Detektív Eugen Očko
Dňa 22.11. sa naši žiaci zúčastnili divadelného predstavenia v Mestskej knižnici v Piešťanoch. Divadielko deťom zahrali herci z nevaDIvadla, ktorí sa nechali inšpirovať motívmi knihy Andrei Gregušovej Vincent a predstavili im veselého jaštera, detektíva Eugena Očka, ktorý pátral po stratenej knihe múdrostí všetkej vody sveta. Herci tak deťom priblížili vtipným a pútavým spôsobom environmentálnu tému - šetrenie vody. Žiaci si z predstavenia odniesli nové poznatky v oblasti životného prostredia a veselú spomienku na príbeh o morských zvieratkách, ktorý skrýval mnoho tajomstiev.
Deň otvorených dverí
Dňa 20.11. bolo počasie typické novembrové, chladné a sychravé. Ale u nás bolo veľmi veselo, pretože brány našej školy sa v tento deň otvorili pre malých aj veľkých škôlkarov.
Na privítanie si žiaci a škôlkari pripravili milé básničky a pesničky, potom sa už žiaci usadili na svoje stanovištia, kde škôlkarov prevádzali rôznymi zaujímavými úlohami z Matematiky, Geometrie, Písania, Čítania či Prvouky. Angličtinu si deti precvičili na interaktívnej tabuli, vypočuli si veselé básničky v podaní našej šikovnej žiačky a dostali aj menšiu odmenu za správne uhádnutie hádanky. Žiaci si pre škôlkarov prichystali výtvarnú dielničku, kde si deti mohli vyrobiť svoju mikulášsku čižmu.
Keď si už každý vyskúšal všetky úlohy, prišiel čas na občerstvenie a deti už tušili, že sa presunieme do družiny na prekážkovú dráhu, ktorej sa už nevedeli dočkať. Škôlkari sa vyšantili, niečomu sa aj priučili a dúfame, že z našej školy odchádzali s peknou spomienkou.
Ďakujeme za ich návštevu, aj za ručne vyrábané darčeky. Dúfame, že sa o rok vidíme znova na Dni otvorených dverí v našej škole a zároveň sa tešíme na našu návštevu u nich v škôlke.
6